Velký test appek: spočítají za vás četnost atak a umí je i předpovídat
Každý pacient s migrénou by si měl vést kalendář četnosti svých záchvatů, počtem užitých léků či možnými spouštěči. Jakkoli je mnohdy těžké myslet při záchvatu na jeho zaznamenání, poznámky jsou nejen podkladem pro neurologa ke stanovení vážnosti diagnózy či návrhu nového druhu léčby, o němž rozhoduje právě četnost atak. Mohou ale být velmi užitečné i pro pacienta samotného, protože mu pomohou vysledovat možné spouštěče či situace související s migrénou.
Ačkoli většina lékařů svým pacientům stále poskytuje kalendář v papírové podobě, v době postupující digitalizace je tato forma pro mnohé již zastaralá a nepraktická. "Pořád jsem kalendář ztrácela nebo někde zapomínala. Neustále jsem ho musela přendávat z kabelky do kabelky a ve výsledku jsem na kontrole u neurologa často vytáhla zmačkaný kus papíru, za jehož vzezření jsem se strašně styděla," svěřila jedna z pacientek s migrénou. Poté, co její neuroložka i ona začala používat mobilní aplikaci, má o své diagnóze mnohem lepší přehled. "Mobil mám neustále u sebe a údaje mohu navíc přepisovat a aktualizovat. Lékařce vždy jen ukážu aplikaci a ona hned vše přehledně vidí," dodává.
Na trhu momentálně existuje několik mobilních aplikací pro záznam projevů migrény, které mohou pacienti využít. Otestovali jsme v několikaměsíčním provozu tři z nich a přinášíme srovnání jejich výhod a nevýhod pro uživatele s ohledem na jejich osobní preference. Aplikace testovala dobrovolnice Migréna-help, která se sama s onemocněním potýká.
Migréna Kompas
První aplikací v českém prostředí byla appka Migréna Kompas, kterou vyvinula farmaceutická společnost Teva Pharmaceuticals ve spolupráci s pacientskou organizací Migréna-help.
Aplikaci se v Obchodu Play dosud stáhlo více než pět tisíc uživatelů s operačním systémem Android. Bezplatná aplikace v češtině má dosud v obchodě sice jen něco málo přes 20 recenzí, většina z nich je ale veskrze pozitivní a dosáhla ratingu 4,3 hvězdičky (na škále 1-5).
Migréna Kompas - klady
Náhled úvodní obrazovky
Okamžitě poskytuje informaci o posledním záchvatu, kolonku "Přidat záznam" či graf s nejčastějšími dny s příznaky migrény. Zároveň ukazuje počet bezproblémových dní a procentuální škálu zlepšení choroby (což ovšem může být v horším období pro pacienty spíše deprimující).
Poskytuje tipy a rady ohledně léčby, příznaků či upozornění
Člověk se tak dozví například jak postupovat, když přichází záchvat u něj nebo jeho blízké osoby, ale i méně známé informace, jako že špatná technika plavání či jiného sportu může patřit mezi spouštěče atak. Zároveň cílí i na duševní zdraví, které se záchvaty často velmi úzce souvisí.
Přehled nejčastějších dní s atakou
Může poskytnout dosud nezjištěný vzorec, který může souviset například s nějakou pravidelnou aktivitou (sport, hlučné prostředí, nedostatek času na jídlo apod.) nebo pracovním přetížením. Vzhledem k souvislosti se stresem bývá obvyklé například, že se pravděpodobnost záchvatu zvyšuje s koncem pracovního týdne. To může být pro osoby s migrénou cennou informací, s níž se mohou naučit se svými záchvaty lépe pracovat a ke konci týdne si dopřávat více odpočinku mezi aktivitami.
Sekce "Užitečné informace"
V této sekci naleznete základní informace o onemocnění a způsobech jeho léčby, seznam Center pro bolest hlavy a užitečné odkazy, kde nalezne podrobnější informace, nebo mini-encyklopedii pojmů souvisejících s migrénou. To může vzhledem k časté přetíženosti neurologů a nedostatku jejich časových kapacit pacientovi do jisté míry suplovat konzultaci s ním a zároveň předejít nedorozuměním spojených s užitím špatné terminologie. Sám pacient se tak edukuje z důvěryhodného zdroje o své diagnóze, dokáže ji lépe popsat a může se dozvědět o formách léčby nebo příznacích, o nichž se svým lékařem dosud nemluvil.
Přehledně zpracované reporty
Přehledně zpracované reporty s možností zobrazení kalendáře a grafů nejen se záchvaty, ale také s přehledem počtu užitých léků, spouštěčů či doby bolesti jsou velkou devízou aplikace MIgréna Kompas. Přehled záznamů pak lze vyexportovat podle vyfiltrovaného data do PDF a vytisknout pro lékaře nebo mu jej zaslat přes WhatsApp apod., případně mu přehled ukázat na svém telefonu při kontrole.
Záznam záchvatu
Samotný záznam záchvatu je hezky graficky zpracovaný s odlišenými ikonkami pro jednotlivé spouštěče včetně možnosti přidávat vlastní (není však možné měnit jejich pořadí v aplikaci např. podle četnosti využití). Pracuje také s kolonkou "Zameškané aktivity", která však může být jak užitečná, tak frustrující pro osoby s velkým počtem záchvatů, které ve velké míře ovlivňují jejich život.
Záznam o biologické léčbě
V sekci "O léčbě" je možné vést záznamy o biologické léčbě (testerka aplikace však tuto léčbu předepsanou nemá).
Migréna Kompas - zápory
Poskytuje tipy a rady ohledně léčby, příznaků či upozornění
Úskalím těchto krátkých rad a tipů může být velmi obecná formulace, která nemusí sedět na každého vzhledem k tomu, že záchvaty mívají velmi individuální průběh.
Absence předvybraného léku
Jedním z nedostatků je také absence jednoho z nejčastějších triptanů mezi předvybranými léky (aplikace nabízí pouze jednu variantu).
Medevio
Další možností na českém trhu je aplikace Medevio vyvinutá společností Novartis za podpory pacientské organizace Migréna-help. Podobně jako Migréna Kompas má uživatelské rozhraní v češtině a je k použití bezplatně. Ačkoli obsahuje některé nedostatky spojené s kratší dobou ostrého provozu, míří také na použití k záznamu dalších diagnóz (například IBD, revmatoidní artritidy, psoriázy a dalších) a je mezi uživateli v Česku mnohem rozšířenější. Je však třeba myslet na to, že počet uživatelů navyšují také zapojení lékař a pacienti s jinými chorobami. Dosud si ji stáhlo více 100 tisíc lidí a s osmi tisíci recenzí dosahuje skvělého ratingu 4,9.
Medevio - klady
Možnost propojení s konkrétním lékařem
Lékař může mít přehled o údajích svých pacientů, aniž by mu museli statistiky tisknout nebo ukazovat ve svém zařízení. Aplikace počítá také s tím, že údaje o zdraví uživatele jsou citlivé a má zabezpečení pomocí biometrických údajů nebo scanem obličeje.
Umožňuje on-line komunikaci přímo s lékařem, který je do systému přihlášen, ať už sdílením záznamů, léčebných plánů nebo zadávání požadavků (například žádost o další kontrolu).
V tomto ohledu je aplikace před ostatními o krok napřed a zlepšuje komunikaci mezi lékařem a pacientem a také administrativní zátěž pacienta.
Orientace na podrobnější lékařské záznamy
Aplikace obsahuje také možnost nahrávat lékařské zprávy a obecně lépe spravovat komplexnější informace o zdravotním stavu a sdílet je s lékařem. Pokud ale lékař aplikaci nepoužívá, nabízí rovněž export do PDF a tisk statistik.
Komplexnost
Pacient si v aplikaci sám vyplní svou podrobnou anamnézu, kterou může průběžně aktualizovat (poskytne tak lékaři například cenné informace o prodělaných operacích, dalších chorobách nebo alergiích, ale i rodinných předpokladech nebo užívaných lécích). Zároveň umožňuje přidat dalšího pacienta a sledovat tak například i údaje dětí nebo jiných blízkých.
Po vybrání diagnózy obsahuje v prvotním náhledu záznam bolesti hlavy, počtu užitých léků či zápis biologické léčby a kalendář s přehledem atak. Rovněž nabízí bližší informace o diagnóze, způsobech a cílech léčby.
Medevio - zápory
Méně propracovaný design a vizuál
Design a vizuál aplikace sice není tak propracovaný, sází na jednoduchost a minimalismus, což může pro někoho přinést větší přehlednost.
Nemožnost přidávat vlastní spouštěče přímo
V samotném záznamu záchvatu neumožňuje přidávat vlastní spouštěče přímo, pouze přes kolonku "Jiné", kterou uživatel v dalším kroku upřesní. Spouštěče nejsou tak přehledně odlišené ikonkami a nelze měnit jejich pořadí, nicméně funkčnost naprosto splňují.
Chybí přehled nejčastějších dní s atakou
Úvodní obrazovka neobsahuje graf nejčastějších dnů v týdnu, jako má Migréna Kompas, má ale na první pohled přehlednější kalendář se záznamy. Záleží na osobní preferenci pacienta, která z těchto variant je mu bližší.
Migraine Buddy
Světově rozšířeným pomocníkem s migrénou je pak aplikace Migraine Buddy. O popularitě nástroje vypovídá už počet jeho stažení, tedy přes milion uživatelů po celém světě, kteří mu udělili hodnocení 4,8. To je zároveň jeho velkou výhodou, protože nástroj staví na propojení velké komunity, která spolu vzájemně může interagovat, reagovat na články nebo si psát osobní zkušenosti a tipy.
Aplikace je bohužel poskytovaná zatím pouze v 10 jazycích, mezi nimiž chybí čeština. Pro ty, kteří jedním z nabízených jazyků vládnou, nabízí některé velmi užitečné funkce. V recenzích se však lze dočíst, že i pro pokročilé mluvčí je často těžké při záchvatu "myslet" v jiném jazyce. Vývojáři na to reagují tím, že je potřeba posílit českou komunitu v aplikaci, protože jde o jeden z hlavních aspektů výběru dalších jazyků. Můžete tak stažením zkusit podpořit alespoň její překlad.
Migraine Buddy - klady
Propracovaný design a pokročilé funkce
Některé pokročilé funkce jsou dostupné pouze v placené verzi (například souvislost migrény s menstruací), je však možné si je vyzkoušet už na začátku v rámci demo-období. Velmi přínosná je ale appka už v neplaceném základním módu.
Aplikace umí také hlídat kontroly u lékaře či posílat notifikace, aby si uživatel vzal léky, umí rovněž exportovat data do PDF.
Podrobný záznam záchvatu
Nabízí desetistupňovou škálu intenzity bolesti, která je variabilnější, záznam symptomů a možných spouštěčů, záznam strany, na níž hlava bolela. Aplikace má přehledné ikonky, jejich pořadí i četnost si lze personalizovat, stejně jako přidávání nových. Z četnosti záznamů aplikace vybírá nejčastější potenciální spouštěče. Nabízí záznam užitých léků, kde je na výběr opravdu široká škála i u nás nedostupných přípravků. Zároveň ikonkou rozlišuje tabletky a injekce. Uživatel má na výběr, jaké parametry bude jeho záznam mít, a zda chce například zobrazovat ovlivněné aktivity, ale i intervence, které u něj vedly k úlevě či fázi menstruačního cyklu.
Odborné články a tipy
Články a tipy jsou poměrně specializované na konkrétní problém (např. typy aury apod.) a lze je také komentovat a diskutovat pod nimi s ostatními.
Průzkumy, dotazníky a hromadné chaty
Jako jediný ze zmíněných nástrojů umožňuje platforma hromadné chaty či vyplňování dotazníků a průzkumů, do nichž je možné se zapojit. Vývojáři tak mají přímo z aplikace možnost sbírat autentická data týkající se migrény.
Meteorologický oddíl
Jelikož mezi nejčastější spouštěče obecně patří změny počasí a tlaku, propojením s meteorologickými daty dává pacientům možnost sledovat na několik dní dopředu předpověď počasí, změn vlhkosti a tlaku, pravděpodobnost vzniku ataky či zasílat upozornění o přicházejících změnách v reálném čase. Ty navíc appka personalizuje podle vyplněného dotazníku o citlivosti na změny počasí. Algoritmus je tam poměrně sofistikovaný. Vzhled a relevanci jednotlivých faktorů si lze opět upravit dle individuálních potřeb. Tento aspekt appky je poměrně dobře funkční a může být opravdu nápomocným nástrojem k predikování záchvatů.
Záznamy spánku
Velká pozornost je věnována také délce a kvalitě spánku. Aplikace se sice snaží zaznamenat podle míry aktivity na telefonu to, jak dlouho majitel zařízení spal a jak hluboce, to se jí ale příliš nedaří a oproti specializovaným spánkovým aplikacím není tak přesná a často se plete. Údaje o spánku lze ale pochopitelně také zadávat ručně. Pro osoby, mezi jejichž hlavní spouštěče patří nedostatek nebo nízká kvalita spánku, může být tato sekce velmi užitečná.
Migraine Buddy - zápory
Absence češtiny
Aplikace poskytuje výběr z 10 jazyků, mezi nimiž chybí čeština. Pro ty, kteří jedním z nabízených jazyků vládnou, nabízí některé velmi užitečné funkce. V recenzích se však lze dočíst, že i pro pokročilé mluvčí je často těžké při záchvatu "myslet" v jiném jazyce. Vývojáři na to reagují tím, že je potřeba posílit českou komunitu v aplikaci, protože jde o jeden z hlavních aspektů výběru dalších jazyků. Můžete tak stažením zkusit podpořit alespoň její překlad.
Kalendář záchvatů
Kalendář není vidět hned v náhledu a je potřeba se k němu prokliknout přes ikonku ve spodní liště, kde je umístěn i záznam záchvatu.
Odborné články a tipy
Často odkazují mimo aplikaci a otvírají se v novém okně.
Zátěž na baterii telefonu
Svým počtem funkcí spuštěných na pozadí se aplikace stává poměrně velkým "žroutem" energie a rychleji vybíjí baterii telefonu. Pokud zůstane v základním nastavení, posílá několikrát denně velké množství nejrůznějších notifikací včetně nabídek předplatného. To lze ale v nastavení vypnout.
Shrnutí
Jak je z výše popsaných aspektů patrné, každá z aplikací má své nesporné výhody, a záleží zejména na požadavcích pacienta a jeho preferencích. Pro ty, jejichž neurologové jsou připojeni do Medevia, je nejsnazší cestou právě tato aplikace, jejíž velkou přidanou hodnotou je právě on-line sdílení dat. Zároveň je v ní možné lépe sledovat své zdraví celostně a pozorovat souvislost migrény, ale i spouštěčů s ostatními zdravotními problémy. Migréna Kompas zase nabízí lepší a detailnější správu spouštěčů a podle nás hezčí vizuál. Migraine Buddy je i přes svou velkou nevýhodu v jazykové bariéře velmi komplexní a vhodný k personalizaci, uživatel tak musí být nastaven na "myšlení" v angličtině (nebo jiném jazyce) nejen při zadávání symptomů, spouštěčů či jiných detailů záchvatu (ke kterým mnohdy nemá dostatečnou odbornou slovní zásobu), ale také brát v úvahu anglofonní posloupnost týdne začínajícího nedělí a další potenciální kulturní rozdíly. Velkým přínosem ale může být sledování počasí, atmosférického tlaku a spánku. Právě tyto funkce tak představují pro české vývojáře asi největší výzvu k rozvoji a pomoci pacientům prožívat svůj život s migrénou ještě lépe za pomoci lepší predikce záchvatů.
Autorka článku: Martina Heroldová, Migréna-help