Migréna a genderové nerovnosti ve zdravotní péči
Migréna postihuje převážně ženy a jsou to i genderové nerovnosti, které mohou ovlivňovat přístup ke zdravotní péči pro pacientky s tímto onemocněním. Toto téma zaznělo i na konferenci "Rozhovory o zdraví anebo co (ne)víme o zdraví žen?", kterou 12. prosince pořádalo Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Pacientským hubem v pražském Lichtenštejnském paláci. Hlavním cílem konference bylo upozornit na přehlížení ženského zdraví, které je důsledkem společenských předsudků a nerovností ve zdravotnickém výzkumu.
Historicky byly ženy často vylučovány z klinických studií, jejich těla nebyla považována za modelová a nebyla také zohledňována specifika vycházející z ženského hormonálního cyklu. Genderové nerovnosti se odrážejí i v každodenním životě – ženy mají méně času na své zdraví, protože obvykle zastávají pečovatelské role v rodinách. Tento přístup obzvlášť ztěžuje život s chronickými onemocněními, jako je migréna.
Migréna jako problém hysterických žen
Stejně jako v případě jiných typů bolestí pacientky naráží na podceňování migrény jak ze strany lékařů, tak společnosti. Přestože se v posledních letech daří zlepšovat osvětu, stále je někdy na migrénu nahlíženo jako na problém hysterických žen. Genderové stereotypy současně negativně dopadají i na muže s migrénou, kteří z podobných důvodů nemoc skrývají, aby nebyli považováni za "slabé", a zdráhají se vyhledat lékařskou pomoc.
Na konferenci vedle nutnosti zlepšování diagnostiky, metod léčby a správného zacílení výzkumu, opakovaně zaznívala také potřeba empatického přístupu a citlivější komunikace ze strany zdravotnického personálu. To je důležité i pro pacienty s migrénou.
Potřebujeme odstranit zakořeněné předsudky
Závěry konference jasně ukázaly, že zlepšení přístupu k ženskému zdraví, včetně onemocnění, jako je migréna, vyžaduje nejen kvalitní diagnostiku a léčbu, ale také změnu společenského vnímání a odstranění zakořeněných předsudků. Empatická komunikace a důraz na individuální potřeby pacientek by měly být základem zdravotní péče.
Migréna jako výrazně ženské onemocnění zároveň ukazuje, jak genderové stereotypy ovlivňují nejen ženy, ale i muže, a proto je nezbytné věnovat této problematice větší pozornost na všech úrovních – od výzkumu a osvěty až po každodenní praxi ve zdravotnictví.
Pojďme společně změnit přístup ke zdraví žen!
Podpořme diskusi o genderových nerovnostech ve zdravotnictví, bojujme proti předsudkům a usilujme o lepší péči pro pacientky s migrénou a dalšími chronickými onemocněními:
- sdílejte své příběhy,
- zapojte se do osvětových aktivit
- a podpořte iniciativy, které mění pohled na ženské zdraví jako je Migréna-help.
Společnými silami můžeme dosáhnout spravedlivější zdravotní péče!