Potýkáte se s bolestmi hlavy? Otestujte se, zda nejde o migrénu
Lidé potýkající se s dlouhodobými bolestmi hlavy
mohou používat nový nástroj, který jim pomůže s identifikací migrény.
Sebediagnostický dotazník nazvaný Migréna Test vyvinula ve spolupráci s lékaři
pacientská organizace Migréna-help.
Na konečnou diagnózu čekají pacienti s tímto onemocněním často léta, průzkumy potvrzují, že u čtvrtiny z nich navíc trvá i přes pět let, než je u nich nasazena první léčba. Problémem je často i fakt, že se lidé za své bolesti stydí. Až 32 procent respondentů v letošním průzkumu Migréna vs. stigma uvedlo, že z těchto důvodů lékařskou pomoc dlouho odkládalo. Sebediagnostický dotazník je zdarma dostupný zde.
Dotazník pomůže urychlit celý léčebný proces. Je součástí online bezplatné lékařské poradny Migréna-help, jejíž odborníci nasměrují pacienta na správnou léčbu, poradí s nežádoucími účinky léků a jinými dotazy. Poradna také ulehčuje práci neurologů v terénu a šetří jim čas. Jak také ukázal průzkum Migréna vs. stigma, až 48 procent pacientů občas naráží na odklady a nepochopení ze strany zdravotníků a dalších 18 procent lidí se setkalo dokonce s velkými problémy. Pouze třetina oslovených neměla se získáním adekvátní léčby problém. Z průzkumu z roku 2022 – Socioekonomické dopady migrény – také vyplynulo, že 39 procent oslovených trpělo nežádoucími účinky léků.
"Dotazník jsme spustili před měsícem a od té doby si jej vyplnilo přes 1 950 lidí. U 85 procent z nich se potvrdilo, že se pravděpodobně potýkají s migrénou. Věříme, že tento nový nástroj pomůže pacientům s tímto onemocněním urychlit přístup ke správné léčbě a zlepšit tak své životy – aby nemuseli jen přežívat, ale opravdu žít," říká zakladatelka Migréna-help Rýza Blažejovská, která se sama s migrénou potýká přes 12 let.
"Často se v rámci poradny setkáváme s pacienty, kteří nikdy nebyli u neurologa a s nikým bolesti hlavy dosud neřešili. My jako lékařky poradny tyto pacienty informujeme o správném postupu. Jindy se setkáváme s pacienty, kteří jsou sice sledováni u neurologa, ale s migrénou se i přesto trápí a neví, že jim může být poskytnuta i specifická léčba jako např. léčba biologická," vysvětluje MUDr. Lubica Joppeková, specialistka na migrénu z Centra bolesti hlavy v Brně a lékařka poradny Migréna-help.
Pacienti poradnu Migréna-help ocenili v anonymním dotazníku spokojenosti
Mimo jiné vyzdvihli především krátkou objednací dobu a možnost položit veškeré své dotazy bez toho, aby se cítili pod časovým tlakem. "Díky videohovoru s lékařkou jsem se zorientovala v možnostech řešení, dalším postupu a věděla jsem, co vše řešit a kde začít. Pomohlo mi to se po roce pohnout z místa a cítím se jako nový člověk," napsala jedna z respondentek. "Je to úplně skvělá služba. Jsem na mateřské, dostat se k doktorovi je pro mě logistická noční můra. Navíc jsem ocenila, že jsem svoje dotazy mohla probrat velmi brzy," uvedla další uživatelka.
Jak funguje sebediagnostický dotazník?
Jde o online sebediagnostický nástroj, který pomocí sady 12 otázek identifikuje migrénu. Toto jsou příklady otázek, na něž lidé odpovídají:
- Bývá vaše bolest hlavy jednostranná?
- Trvají vaše bolesti obvykle hodiny až dny?
- Trpíte obvykle nevolností, když vás bolí hlava?
- Obtěžuje vás světlo, pachy, hluk, když vás bolí hlava?
- Cítíte se před samotnou bolestí nebo i při ní podrážděně?
S čím dokáže pomoci lékařská poradna Migréna-help?
Lidé s migrénou se mohou zeptat na všechno, co je v souvislosti s migrénou a bolestí hlavy trápí. Zeptat se mohou online a zdarma, a to formou psaného dotazu, nebo si zarezervovat online konzultaci přes videohovor. V poradně s nimi přímo komunikují specialistky na migrénu z Center pro bolest hlavy.
- Mám migrénu, nebo trpím jinou bolestí hlavy?
- Jaká vyšetření mě čekají?
- K jakému odborníkovi mám s migrénou jít?
- Jaká léčba je pro mě vhodná?
- Existuje něco nového, když mi doposud nic nepomáhalo?
- Jak se dostanu k odborníkům do specializovaného centra?
Migréna Test jsme prezentovali na tiskové konferenci Akademie pac. organizací
Čtyři pacientské organizace a čtyři silné příběhy představila 18. června 2024 ve Worklounge na pražských Příkopech Akademie pacientských organizací na každoročním setkání s novináři. Ti se kromě možnosti natočení rozhovorů se zajímavými osobnostmi a pacienty mohli seznámit i s novinkami z činnosti těchto pacientských organizací a také s novými daty. Více zde.
Autor článku: Migréna-help a Šárka Mrázová, AIFP