Perimenopauza, menopauza a migréna
Migréna se obvykle poprvé objevuje v rané dospělosti a vrcholu dosahuje nejčastěji ve středním věku. Ve většině případů se v pozdějších letech často stává méně závažnou. Pokud je vám méně než 50 let, možná jste už slyšeli, že migréna se s věkem zlepšuje. To ale neplatí pro každého, jak ukazuje jedna z nedávných studií. Ve vyšším věku může být zvládání migrény složitější kvůli hormonálním změnám, dalším přidruženým obtížím i samotnému stárnutí. Pokud migréna přetrvá až do doby po 60. roce života, většinou jde o migrénu s vyšší četností záchvatů. S přibývajícím věkem se navíc obraz migrény proměňuje. Jedna z výraznějších změn se týká aury, která se ve vyšším věku může objevovat častěji, dokonce i samostatně, bez následné bolesti hlavy. Ačkoli se v článku dále detailněji zaměříme pouze na změny migrény související s ženskou menopauzou, je důležité zmínit, že podobným změnám mohou čelit také muži, když vstupují do andropauzy.

V období perimenopauzy a menopauzy se v ženském těle odehrává velké množství změn. Pokud ale pochopíme, co přesně se v těchto obdobích v ženském těle děje, můžeme za použití správných nástrojů svou migrénu zvládat efektivně i v této životní etapě.
Jaký je rozdíl mezi perimenopauzou a menopauzou?
✨ Perimenopauza je období před menopauzou, ve kterém dochází k hormonálním výkyvům a menstruační cyklus začíná být více nepravidelný. V praxi může jít o velmi dlouhé, vleklé období, do kterého se některé ženy dostávají už na konci svých 30. let. Již v této fázi mohou některé ženy začít pociťovat potíže se spánkem a návaly horka, ale do menopauzy jako takové se přitom mohou dostat klidně až ve svých 60 letech.
✨ Menopauzou nazýváme oficiálně období, které začíná poslední menstruací jako takovou, případně rok od poslední menstruace. Jde o období, kdy vaječníky úplně vypovídají svou funkci, nicméně hormonální výkyvy mohou trvat ještě několik let poté.
Jak se v období perimenopauzy a menopauzy proměňuje migréna?
U žen, které se potýkají s migrénou, se mohou začít objevovat změny v projevech migrény dokonce už několik let předtím, než vstoupí do perimenopauzy – může jít o jeden z prvních příznaků, že se perimenopauza blíží. Žena přijde typicky na konci svých 30. nebo na začátku 40. let k lékaři s tím, že se jí zhoršují ataky migrény, hůře spí a její menstruace přestává být pravidelná. Záchvaty migrény mohou být častější, mohou trvat déle a je složitější se jich zbavit. V takovou chvíli je namístě konzultovat se svým lékařem jiný přístup k léčbě, ať už akutní či preventivní.
Jak naznačují studie posledních let, hormonální nebo menstruační záchvat migrény může být obecně více invalidizující – může trvat déle a dá se ho obtížněji zbavit běžnými léky. Zatím neznáme přesnou příčinu toho, proč tomu tak je, nicméně je zjevná souvislost s hormonálními změnami. Ukazuje se také, že svou roli, proč je menstruační záchvat migrény hůře zvladatelný, hraje i CGRP (peptid související s genem kalcitoninu) – což je v posledních letech v problematice migrény velmi skloňovaný pojem. Velmi nedávná studie neznačila, že ženy s migrénou mají během menstruace vyšší hladiny CGRP. Dle jiných studií hraje při menstruačním záchvatu migrény zásadní roli estrogen, respektive jeho pokles před nástupem menstruace. Tato problematika nicméně potřebuje další zkoumání, protože získaná data nejsou stále dostatečná.
Faktem však je, že v perimenopauzálním období začíná hladina estrogenu kolísat. Zatímco mladší ženy mohou mít velmi pravidelný cyklus, podle kterého by si mohly seřídit hodinky, ženy procházející perimenopauzou o tuto předvídatelnost přicházejí. Tato změna v cyklu může být pro ženu potýkající se s migrénou poměrně náročná. Dříve se mohla spolehnout na to, že její menstruace přichází v určitý den v měsíci a záchvat migrény se pravidelně objevuje pár dní předtím. Mohla proto začít s preventivní léčbou o pár dní dříve, aby nadcházející záchvat zmírnila. V období perimenopauzy a následně i menopauzy začínají být ataky migrény více nepředvídatelné, a proto je důležité lépe vnímat své prodromální* příznaky a zaměřit se více na preventivní léčbu.
*prodromální= ohlašující příchod záchvatu
V perimenopauze a menopauze se navíc u žen potýkajících se s migrénou zvyšuje interiktální zátěž, tzn. necítí se zcela dobře ani mezi samotnými záchvaty. Pokud tyto změny nejsou správně zvládnuty a léčeny, mnoho žen jejich vlivem uvízne v kolotoči atak migrény vyvolaných nadužíváním léků.
Není neobvyklé, že se migréna poprvé objeví až v období perimenopauzy nebo menopauzy. Je proto vždy důležité vše individuálně probrat s lékařem a zaměřit se více na anamnézu. Pokud jde o ženu, které je okolo 40 let, lze snáze říci, že jde s velkou pravděpodobností o migrénu. Jakmile se však žena nachází v období menopauzy a bolest hlavy se u ní objeví poprvé, může jít o signál jiného onemocnění. Takový případ je potřeba lékařsky podrobněji prozkoumat a zvážit, zda se opravdu jedná o migrenózní vzorec.
Nadužívání léčiv vs. včasné zabránění nástupu záchvatu

O volbě vhodného léku je třeba se vždy poradit s vaším lékařem.
👉 Pacienti s migrénou se často obávají vzít si lék příliš brzy (ať už analgetikum, triptan, nebo gepant), aby se následně neocitli v kruhu bolestí hlavy vyvolaných nadužíváním léků. Ohledně frekvence užívání (zejména) triptanů panují časté neshody a nejasnosti. Obecně platí, že pokud člověk užívá triptan více než 10 dní v měsíci, zvyšuje tím potenciálně riziko vzniku záchvatu migrény nebo jiné bolesti hlavy způsobené léky. Úskalí spočívá v tom, že se v případě této hranice nejedná o 10 prášků za měsíc, nýbrž o dobu 10 dní v měsíci, kdy triptany užíváme. Pokud tedy žena ví, že jí jako prevence dobře funguje triptan nebo gepant, může potenciálně užívat 2x denně jednu pilulku po dobu 5 dnů i přesto, že užije za celý měsíc dohromady více než 10 pilulek - tím nepřekročí hranici 10 dní, protože užívala lék jen 5 dní.
👉 S pokrokem vědy v této oblasti nyní víme, že existuje prodromální fáze, která nám pomáhá včas identifikovat příchod záchvatu migrény a umožňuje nám jednat dříve. Lidé si dělají starosti, že když si vezmou lék hned při prvních příznacích, a za 2 hodiny, při nástupu samotné ataky, si vezmou další, tak uvíznou v bolestech hlavy vyvolaných léky – tak to ale být nemusí. Pokud se na věc podíváme z jiné perspektivy - když člověk užije první dávku hned a další po 2 hodinách, sníží tím riziko recidivy a s velkou pravděpodobností také eliminuje vícedenní záchvat migrény, během kterého by možná musel užít další a další léky. Ve většině případů tedy platí, že člověk užije méně léků, když začne s léčbou dříve, než když čeká.
Hormonální léčba jako prevence záchvatů migrény
Při léčbě migrény v období perimenopauzy nebo menopauzy může také pomoci hormonální substituční terapie (HST), ačkoliv nebývá první volbou, po které by lékaři sahali. Data naznačují, že nejlepší volbou je v případě tohoto druhu léčby náplast, která je nejlépe tolerovaná a nese s sebou nejnižší riziko vedlejších účinků.
Další možností může být užívání hormonální antikoncepce, zejména té nízkodávkové monofázické (tzn., že všechny pilulky mají stejný obsah obou hormonů). Tato možnost je vhodná pro ženy, které stále menstruují a nepotýkají se s migrénou s aurou a nejsou kuřačky. Pokud jsou všechny ostatní faktory v pořádku a žena chce užívat nízkodávkovou monofázickou antikoncepci, a to kontinuálně, může to být pro ni výhodné, protože tím vynechá menstruační cyklus a v důsledku toho i menstruační záchvat migrény, který by za normálních okolností přišel. Pro některé ženy, zejména v perimenopauzálním období, kdy hladina estrogenu kolísá a dochází k chaotickým výkyvům, může být někdy užitečné vyrovnat tyto výkyvy pomocí antikoncepčních pilulek.

Dochází během menopauzy ke zlepšení migrény?
Po dlouhou dobu ženy od lékařů slýchaly: "Až budete v menopauze, všechno se zlepší." U mnoha žen skutečně dochází ke zlepšení. Jak je však ale zmíněno výše v článku, samotná perimenopauza může být velmi dlouhým obdobím. U některých žen začíná na konci 30. let, u většiny žen ve 40. letech, a trvá až do začátku 50. let. Přestože se nakonec po plném dosažení menopauzy objeví určité zlepšení, přechodné období bývá příliš dlouhé na to, aby se na zlepšení "jen" čekalo. Proto je potřeba být v léčbě proaktivnější.
U žen, které se po většinu potýkaly se záchvaty migrény souvisejícími s menstruací, kterých je přibližně 6 - 7 %, platí, že jakmile nastane menopauza, obvykle dojde k úlevě od těchto záchvatů. Stejná žena však bývá zároveň náchylnější k počátečnímu zhoršení migrény při vstupu do perimenopauzálních let, kdy se menstruace stává méně předvídatelnou.
Mnoho žen přesto i v menopauze bojuje s vysokou četností záchvatů migrény. A někdy záleží také na tom, v jakém stavu do perimenopauzy nebo časného období menopauzy vstoupily. Měly zrovna těžké období? Trpěly chronickou migrénou? Nebo byly možná zaseknuté v kruhu bolestí hlavy vyvolaných nadužíváním léků? Migréna se totiž v tomto období může stávat více omezující — je častější, hůře se jí zbavuje a trvá déle. Pokud takové ženě nebyly nabídnuty, nebo nepřijala vhodné léčebné metody a nedodržovala doporučení ohledně životního stylu, pravděpodobně nezažije náhlou úlevu, kterou menopauza někdy přináší, protože do ní vstoupila ve složité situaci. Existují ale i ženy, které dělají vše správně, a přesto, když přijdou perimenopauzální nebo rané menopauzální roky, zjistí, že se jejich stav zhoršuje. Záchvaty migrény spuštěné hormonálními změnami mohou být prostě a jednoduše obtížně zvládnutelné.
Nebojte se obrátit na vašeho lékaře a poradit se s ním o možnostech léčby.
Zdroj: Migraine World Summit