Migréna vs. těhotenství

13.09.2023

Ráda byste si pořídila potomka, ale trpíte na migrénu? Obáváte se, jak těhotenství zvládnete? A ještě více toho, jak se dokážete postarat o miminko, když tak často míváte potíže postarat se sama o sebe? Naštěstí nejste první žena s migrénou, která se s tímto problémem potýká. Možná vám pomohou následující rady, které pro vás připravila vaše Migréna-help.

Více než 25 % žen během svého života někdy nebo často zažívá migrénu a hormonální výkyvy obecně, zejména změny hladiny estrogenu, mohou mít na frekvenci a intenzitu jejich migrenózních záchvatů velký dopad. O to více to platí o hormonálních změnách, které provázejí těhotenství. Těhotenství může tak mít významný vliv na příznaky migrény a na to, jak by měla žena migrénu léčit. Co tedy potřebujete vědět, pokud jste těhotná nebo těhotenství plánujete? 

Příznaky migrény v těhotenství

Zaprvé je tu dobrá zpráva: Dle výzkumů dochází u 50 až 80 % těhotných žen s migrénou během těhotenství ke snížení záchvatů. Mnoho lékařů se domnívá, že zvyšující se hladina estrogenu v těhotenství pomáhá snižovat frekvenci a intenzitu migrény. Důkazem je to, že se právě hormonální terapie napodobující těhotenské účinky na tělo stále častěji používá v léčbě migrény, a to zejména u žen s tzv. menstruační migrénou. (U žen, které mají migrénu s aurou, je však třeba postupovat opatrně, protože u nich se již zvýšené riziko cévní mozkové příhody může dále navyšovat právě hormonálními přípravky na bázi estrogenu.)

Některé ženy potom migrénu poprvé zažijí až během těhotenství a u jiných mohou příznaky migrény dokonce narůst, a to zejména v prvním trimestru. Zhoršení migrény u těhotných žen by se přitom mělo brát velmi vážně: Studie ukazují, že příznaky migrény, pokud jsou doprovázeny vysokým krevním tlakem, mohou zvýšit riziko vzniku preeklampsie (onemocnění placenty) nebo jiných vaskulárních komplikací. I ženy, jejichž migréna se během těhotenství nemění, by měly být ostražité. Je důležité spolupracovat s porodníkem i neurologem - specialistou na migrénu a sestavit plán bezpečné léčby. 

Každá žena s migrénou je samozřejmě jiná, proto nelze odhadnout, jaký vliv bude těhotenství na frekvenci a intenzitu migrenózních záchvatů právě v určitém konkrétním případě mít.

Jaké léky proti migréně lze během těhotenství užívat? 

Přestože lékaři obecně těhotným ženám doporučují, aby se pokud je to možné, lékům vyhýbaly, dvě třetiny žen nějaké léky během těhotenství užívají a 50 % je užívá během prvního trimestru (American Migraine Foundation). Pokud jste těhotná nebo plánujete otěhotnět, poraďte se tedy se svým lékařem o léčbě migrény před a během těhotenství, po porodu a během kojení, o tom, které léky je vhodné užívat a které nikoliv, a jakým způsobem.

Během těhotenství i kojení by měly ženy preferovat nefarmakologickou léčebnou strategii. A pokud to nejde jinak, platí pro ně obecné pravidlo: usilovat o co nejnižší účinnou dávku léků a o co nejkratší dobu léčby. Ženy by si neměly zároveň žádnou léčbu nasazovat samy, vždy by se měly poradit se svým lékařem. Většina důkazů o bezpečnosti léků v těhotenství totiž není dostatečně relevantní, protože léky nemohou být z etických důvodů testovány na těhotných nebo kojících ženách.

Více informací o podávání konkrétních léků v těhotenství je možné získat také ve Společnosti lékařské genetiky působící v rámci České lékařské společnosti J. E. Purkyně, která poskytuje ve věci bezpečnosti léků v těhotenství poradenství. 

Jak tedy na migrénu v těhotenství? 

  1. Identifikujte své spouštěče a vyhýbejte se jim: Experimentujte s tím, že se dočasně vystříháte potravin, jako je čokoláda, kofein, sýr a zpracované potraviny, abyste zjistila, zda nemají vliv na vaše migrény.
  2. Veďte si deník bolestí hlavy: Deník by měl přitom obsahovat informace o tom, kdy záchvat nastal, a co jej pravděpodobně "spustilo". Pokud si budete udržovat záznamy o vašich bolestech hlavy, můžete se naučit, co je vyvolává, a proto se těmto situacím lépe vyhnout. 
  3. Udělejte ze spánku prioritu: Dodržujte konzistentní časy usínání a probouzení. V případě potřeby využijte špunty do uší či masku na oči. 
  4. Buďte stále zavodněná: Když jste těhotná, vaše tělo potřebuje ještě mnohem více vody než za normálních okolností. 
  5. Připravte si plán léčby: Jaké léky u vás fungují a kdy a jak je berete? Jaké nefarmakologické postupy vám poskytují úlevu? Je dobré se s oběma lékaři - porodníkem i neurologem - seznámit a projednat plány léčby dříve, než je budete potřebovat. Využít můžete také naši on-line lékařskou poradnu

Běžné domácí prostředky proti migréně:

  • Studený obklad na hlavu či na týl
  • Studená sprcha
  • Krátký spánek
  • Protahovací a uvolňovací cvičení
  • Relaxační techniky, jako je meditace nebo jóga

Hledejte podporu u odborníků i u pacientské skupiny

Čerpání informací od odborníků je při léčbě migrény velice důležité. Kromě vašeho neurologa a gynekologa se můžete poradit také v naší on-line lékařské poradně. Stejně užitečné také může být hledat informace a podporu mezi lidmi, kteří si procházejí podobnou zkušeností. Propojte se proto s vaším místním kruhem sdílení nebo se zapojte do skupiny online

Život s migrénou může být život velmi osamělý, zejména když "žonglujete" mezi těhotenstvím/mateřstvím a zaměstnáním. Vědět, že nejste sami a jsou tu další lidé, kteří prožívají podobné pocity a symptomy, je opravdu užitečné!


Zdroje: Teva - Life effects, American Pregnancy Association, American Migraine Foundation, Migraine Trust

Další články o migréně