Migréna a pohotovost - přátelé, nebo soupeři?
Co lidé s migrénou nesnášejí víc než samotné záchvaty migrény? Návštěvu pohotovosti. A to konkrétně uprostřed silného záchvatu migrény, který už nereaguje na léky. Průzkum mezi téměř tisícovkou lidí potýkajících se s migrénou ukázal, že 74 % z nich se při akutních příznacích nemoci bojí na pohotovost jet. V závislosti na místě, kde žijete, a na tom, jak je vaše místní nemocnice obeznámena s migrénou, může být zážitek z pohotovosti buď noční můrou, nebo vykoupením. Pokračujte ve čtení a dozvíte se, co vše lze očekávat, a jak se na návštěvu pohotovosti připravit.
Kdy jít na pohotovost kvůli migréně
Většina lidí uvádí, že vyhledali ošetření na pohotovosti kvůli nezvladatelnému záchvatu migrény, který nešel vyřešit doma, nebo kvůli příznakům, které byly neobvyklé nebo podobné mrtvici. V jiných případech vyhledaly osoby potýkající se s migrénou nemocniční péči proto, že jejich nejbližší se při sledování projevů ataky migrény (zvracení, závratě, částečná slepota atp.) cítili vyděšení a bezmocní.
S čím se (bohužel) můžete na pohotovosti setkat
- Na pohotovosti je hluk, spousta světla, nepohodlné sedačky. Rozhodně to není místo, kde byste chtěli být, natož čekat několik hodin.
- Často musíte prokázat svou bolest.
- Lékaři neznají přesnou historii vašich záchvatů a vaše potřeby, a vy jim kvůli probíhající atace nemusíte být schopni dát jasné instrukce. "Migrénové blábolení" a otázky zdravotnického personálu častou nejdou dohromady.
- Lékař na pohotovosti může (ale nemusí) být dostatečně obeznámen s migrénou a její léčbou. Na pohotovosti se ve většině případů nesetkáte s neurologem, nebo snad dokonce s certifikovaným specialistou na bolesti hlavy. Koneckonců lékaři na pohotovosti jsou vyškoleni na to, aby vám dali dohromady zlomenou ruku, provedli masáž srdce, vyndali cizí těleso z těla atp.
Co vám na pohotovosti dají při silném záchvatu migrény
Neexistuje univerzální léčba migrény, a to ani na pohotovosti či urgentním příjmu. Na pohotovosti vám obvykle dají léky na tlumení příznaků - k léčbě nevolnosti a bolesti. Na některých místech vám poskytnou specifičtější léčbu migrény.
Jaký druh léčby akutní ataky můžete očekávat? Typický záchranný postup (někdy také nazývaný "migrénový koktejl") může zahrnovat:
analgetika (léky proti bolesti),
přípravky proti nevolnosti,
protizánětlivé léky, jako jsou steroidy nebo nesteroidní protizánětlivé léky,
hořčík,
intravenózní podání tekutin, zejména pokud jste dehydratovaní v důsledku zvracení,
léky proti záchvatům migrény.
V důsledku podání léků je nutné i po propuštění z nemocnice počítat s určitým "vyřazením z provozu".
Pokud chcete maximalizovat účinnost léčby migrény, doporučujeme se o nejvhodnějším postupu poradit svým lékařem nebo specialistou na bolesti hlavy a mít sepsaný seznam léků, které vám v takových situacích pomáhají.
Jak se na návštěvu pohotovosti připravit
Sestavte si migrenózní protokol
Sepište vše, co se týká vaší migrény - kdy se u vás migréna poprvé objevila, jaké léky jste užívali v minulosti/nyní (a v jakých dávkách), jak se vaše záchvaty projevují, co dalšího kromě léků vám na ataky zabírá atd. Dokument si nechte podepsat neurologem a noste ho stále při sobě.
Mějte připravenou "pohotovostní" tašku
V ní mějte láhev s vodou, malou svačinu, bonbony nebo žvýkačky proti nevolnosti, brýle proti ostrému světlu, chladivou/hřejivou masku na hlavu atd. Jednoduše cokoliv, co vám může pomoci zvládnout čekání v nemocnici.
Co víc pro sebe ještě můžete udělat
Změňte svůj přístup k migréně
Můžete vyzkoušet jiný druh léčby? Poraďte se s odborníky v naší bezplatné on-line lékařské poradně.
Přečtěte si některý z našich článků, které pro vás připravujeme. Naučíte se s migrénou lépe zacházet a mít ji více pod kontrolou.
Zúčastněte se kruhu sdílení osob s migrénou ve vašem okolí nebo se staňte členem facebookové skupiny Migréna-help. Zjištění, že člověk není ve své situaci sám, vám může přinést úlevu i naději.
Získejte doporučení ke specialistovi
Pokud trpíte častými záchvaty migrény nebo se opakovaně ocitáte na pohotovosti, specialista na bolesti hlavy vám může poskytnout nejlepší dlouhodobou pomoc. Počítejte ale s tím, že čekací lhůty na první návštěvu mohou být i několik měsíců.
Mějte vždy při ruce tzv. záchranné léky, pokud běžná léčba nezabírá
"Zmrazte se" a vyčkejte
Led přináší úlevu od bolesti mnoha lidem. Stejně tak ale můžete vyzkoušet i jiné nelékařské nástroje pro lepší zvládání migrény.
Zdroje: Migraine Again, Migraine World Summit