Mějte své spouštěče záchvatů pod kontrolou
Dostanete záchvaty migrény vždy v nejnevhodnější
dobu? Nečekáte je a chtěli byste se lépe vyznat ve svých spouštěčích? Máme pro
vás pár tipů, jak na to.
Symptom, nebo spouštěč?
Pro správné pochopení vašich spouštěčů záchvatů migrény je důležité odlišit spouštěče od symptomů. Symptom se obvykle objeví ještě před začátkem bolesti hlavy a přichází s ním různé příznaky - chutě, únava, citlivost na zvuky a pachy a podobně. Toto ovšem nejsou spouštěče, ale první příznaky, že se záchvat blíží. Spouštěče jsou potom různé faktory, kterým když se vystavíte, může se vám spustit záchvat migrény. Někdy se symptomy a spouštěče mohou překrývat.
Načasování spouštěčů
Jak dlouhá doba vás dělí od vystavení spouštěči a začátku záchvatu migrény? Obvykle je to méně než 24 hodin. Může to být pár hodin, ale i několik minut. Z praxe jsou známé i vzácné případy, kdy se záchvat dostavil za déle než jeden den. Náchylnost ke spouštěčům se může den ode dne lišit. Takže i práh citlivosti je u jednotlivých osob rozdílný. Například pokud nadužíváte triptany, můžete být na různé spouštěče citlivější.
Příklady rychlosti reakce na spouštěče:
- reakce na světlo může být okamžitá
- reakce na cvičení oproti tomu trvá hodiny
Hormony
Jedním z nejčastějších spouštěčů záchvatů migrény jsou výkyvy hormonů. Ženy velmi dobře znají tzv. menstruační migrénu. Záchvat migrény, který je způsobený nízkou dávkou estrogenu, se dostaví obvykle dva dny před nebo dva dny po menstruaci. V této době jsou ženy také citlivější na ostatní spouštěče jako je například víno a další. Menstruační migréně můžete čelit například antikoncepcí, která hladinu hormonů stabilizuje, ale i dalšími prostředky..
Počasí
Počasí a s ním spojené změny tlaku jsou pro většinu lidí, kteří trpí migrénou, spouštěčem číslo jedna. Někteří lidé reagují na vysoký tlak, jiní zase na nízký. Tento spouštěč nemůžete nijak ovlivnit, ale můžete sledovat předpověď počasí a zkusit plánovat.
Vybočení z rytmu
Velmi častým spouštěčem záchvatů migrény je změna. Jakmile vaše tělo vybočí z rutiny, na kterou je zvyklé, reaguje. Zažije šok, překvapení a přijde záchvat. Proto lidé trpící migrénou preferují stabilitu.
Hlídejte si svůj životní rytmus a všechna vybočení spojená se záchvaty si zaznamenávejte například do mobilní aplikace. Spouštěče migrény včetně všech detailů jednotlivých záchvatů budete tak mít více pod kontrolou.
Stres
Vyhýbejte se
stresu. To je mantra všech pacientů s migrénou i jejich lékařů. Pokud máte
jeden den hodně stresu, je velká pravděpodobnost, že další den budete mít
záchvat. Jsou ovšem techniky, které vás se stresem naučí lépe pracovat jako např. psychoterapie, relaxační techniky, meditace nebo cvičení.
Pamatujte
Většina lidí zná svých 3-5 typických spouštěčů. Ale realita dokáže být velmi různorodá a dynamická. Primární doporučení zni: "Když svoje spouštěče znáte, pokuste se jim vyhýbat."
Zdroj: Migraine Again