Lidi s migrénou popáté spojil festival

30.10.2024

Dozvědět se o nových způsobech léčby, konzultovat svůj zdravotní stav nebo si nechat poradit od fyzioterapeutky, mohli lidé potýkající se s migrénou na již pátém ročníku festivalu Migréna nás spojuje, který proběhl 12. září v Praze. "Je uklidňující slyšet, že v tom člověk není sám. Migrénu mám od patnácti let a provází mě i v důchodu, celý život mě omezovala v práci, někdy jsem byla i sedm měsíců na nemocenské," svěřila se jedna z návštěvnic.

Stres jako spouštěč a téma work-life balanc

Sdílení zkušeností s tímto onemocněním, kterým trpí přes milion Čechů, provázelo celý festival, pořádaný pacientskou organizací Migréna-help, a mnohdy se neobešlo bez intenzivních emocí. 

Svou cestu s migrénou přišel návštěvníkům představit také šéfkuchař Pavel Drdel ze strakonické restaurace Sůl a řepa. "Většina zaměstnavatelů se na mě dívala skrz prsty. Pracoval jsem například v michelinské restauraci v Itálii, kde jsme měli všichni minimum spánku, několik hodin jsme se nesměli ani napít a pracovní nasazení bylo tak velké a pod takovým tlakem, že jsem kolaboval," svěřil se a otevřel důležité téma work-life balance a omezování stresu jako jednoho z možných spouštěčů atak migrény. Také proto založil vlastní podnik, aby mohl pracovat svým tempem. Přesto ale často sahá k většímu množství léků, než je zdravé, přiznal.

Rady k inovativní akutní medikaci i silné příběhy

Velký zájem vzbudila především přednáška neuroložky Evy Medové, s níž bylo možné absolvovat také individuální konzultace. Lékařka, která migrénou sama trpí, představila nové způsoby léčby hrazené ze zdravotního pojištění, především inovativní medikaci takzvanými gepanty vhodnými pro pacienty s epizodickými záchvaty. Nechala také nahlédnout do témat, na něž mnohdy není v ordinacích neurologů dostatek času. Následná diskuse přinesla několik silných příběhů účastnic, které se v léčbě dostaly do slepé uličky.


Mrkněte na spot:


Tejpování a uvolňování svalového napětí

Konzultace s odborníky se naplnily do posledního místa a mezi desítkami účastníků o ně byl velký zájem. Kromě neurologické poradny byla k dispozici také fyzioterapeutka se specializací na tejpování nebo psycholožka Helena Hejnicová, expertka na tzv. Tension Releasing Excersise neboli uvolňování svalového napětí vzniklého stresem či traumaty. 

Konzultace s paní doktorkou pro mě byla velmi přínosná a povzbuzující. I když se mi zdálo, že už mi na moje bolesti nic nezabírá, navrhla mi další možnosti léčby a dodala mi odvahu, abych se objednala do centra pro léčbu bolesti hlavy," uvedla jedna z účastnic.
Tým dobrovolníků Migréna-help
Tým dobrovolníků Migréna-help

Skvělá atmosféra a pocit, že jsme na jedné lodi

Součástí programu bylo také autorské čtení spisovatelky Heleny Beránkové z e-booku Den plný změn, na něž navázal kruh sdílení se zakladatelkou Migréna-help Rýzou Blažejovskou. Posluchači se také mohli seznámit s činností pacientských organizací EndoTalks věnující se endometrióze a Neticho.cz pomáhající pacientům s tinnitem. 

Jako každý rok hodnotili návštěvníci v dotazníku spokojenosti festival na jedničku. Všichni svorně uvedli, že pro ně byla akce přínosná a odnesli si z ní nové poznatky a dovednosti. "Na festivalu byla letos jako na předešlých ročnících skvělá atmosféra. Zažít si, že je člověk s druhými na jedné lodi, je posilující, a přináší to lidem naději. Těšíme se zase na příští rok!" shrnula na závěr Rýza Blažejovská.

Po 30 letech trápení jsem se rozhodla něco změnit a nebýt informací od Migréna-help, asi bych to dále odkládala a tiše trpěla. Děkuji, že jste."