Kofein a migréna

09.01.2024

Lidé potýkající se s migrénou často uvádějí, že šálek silné kávy dokáže některé jejich záchvaty zastavit. A není to překvapivé - kofein je klíčovou účinnou látkou mnoha léků proti bolesti hlavy. Kofein může napomáhat vstřebávání těchto léků v těle, ale může kofein sám o sobě ulevit od bolesti hlavy? Tuto otázku zkoumalo jen několik výzkumných studií, ale zdá se, že odpověď zní ano. Kofein sám o sobě může přinést určitou úlevu od bolesti hlavy. Například jedna malá kontrolovaná studie zjistila, že kofein je při úlevě od bolesti hlavy tenzního typu lepší než placebo a stejně dobrý jako paracetamol. Ale pozor, co je u jednoho zaručeným způsobem, jak začínající záchvat zastavit, u druhého může být naopak spouštěčem. 

Proč neléčit bolesti hlavy kávou? 

Účinky kofeinu na mozek se mohou velmi lišit v závislosti na tom, jak často ho užíváte. Při občasném užívání může přinést úlevu od akutních bolestí hlavy i typický pocit bdělosti a pohody. Při každodenním nebo téměř každodenním působení kofeinu si však může mozek na tuto látku vytvořit toleranci. To znamená, že se daná dávka při opakovaném užívání stává méně účinnou a ve chvíli, když mozek očekává, že brzy přijde další dávka kofeinu, vzniká závislost. Pokud toto očekávání není naplněno, projeví se abstinenční syndrom, který zahrnuje samotnou bolest hlavy spolu s únavou, problémy se soustředěním, nevolností a dalšími příznaky naznačující začínající záchvat migrény. Příkladem tohoto abstinenčního syndromu mohou být "víkendové ataky migrény", kdy se záchvaty objevují spíše v sobotu nebo v neděli, což je spojeno se "zaspáním" a odložením ranního šálku kávy. Pokud si v týdnu běžně dáváte ranní kávu, je vhodné zachovat tuto rutinu i o víkendu.

Mechanismus účinku kofeinu

Mechanismům, které jsou základem různých účinků kofeinu na mozek, zatím plně nerozumíme. Známy jsou však specifické cíle působení kofeinu v mozku a nervech mimo mozek.

  • U každodenních uživatelů má kofein menší vliv na činnost mozku a velikost cév. Vysazení kofeinu ale může vést k výraznému zvýšení průtoku krve v mozku v důsledku cévního roztažení.
  • Kofein je diuretikum, což znamená, že může nutit k častějšímu močení a vést k dehydrataci, což může vést ke spuštění záchvatu.
  • Někteří vědci se domnívají, že kofein ovlivňuje také hladinu hořčíku v těle, kterou mají lidé potýkající se migrénou často už i tak nízkou. Kofein způsobuje zvýšené vylučování hořčíku močí, takže může potenciálně přispívat k jeho nedostatku.

Káva jako druhý nejcennější produkt na světě

Kofein se řadí mezi celosvětově nejoblíbenější drogu a káva sama o sobě je pravděpodobně druhým nejcennějším produktem po ropě. Až 90 % Američanů všech věkových kategorií denně konzumuje nějaký kofein, přičemž více než 50 % z nich konzumuje denně kávu. A pozor, kofein neobsahuje pouze káva, ale také některé druhy čajů, energetické nápoje, Coca-Cola, čokoláda atd.


Nepodceňujte sílu a účinnost kofeinu

Závislost na kofeinu může vzniknout již po sedmi dnech jejího užívání. Závislost nejčastěji vzniká již při dávce 100 mg kofeinu denně. Ve skutečnosti se u mnohých mohou objevit abstinenční příznaky již při vynechání dávky kofeinu v množství 25 mg - což odpovídá přibližně dvěma polévkovým lžícím většiny "gurmánských" káv. Pečlivě kontrolované studie ukazují, že zvláště citliví lidé mohou spolehlivě zaznamenat abstinenční příznaky při vynechání dávky kofeinu již kolem 10 mg. Studie tolerance a závislosti na kofeinu ukazují, že každodenní uživatelé kofeinu jsou ve skutečnosti více motivováni k jeho konzumaci proto, aby se vyhnuli abstinenčním příznakům, než aby zažili povzbuzení.

Ne u každého, kdo denně konzumuje kofein, je stejná pravděpodobnost vzniku závislosti a abstinenčního syndromu. Studie naznačují, že u některých lidí je pravděpodobnost vzniku závislosti vyšší než u jiných. Zatím není vědecky prokázáno, zda dědičný sklon k výskytu kofeinového abstinenčního syndromu souvisí s genetickými faktory, které způsobují migrénu. U pacientů s chronickou denní bolestí hlavy (CDH) je však mnohem pravděpodobnější, že budou denně užívat kofein v potravě a/nebo budou preferovat léky na bolest hlavy obsahující kofein. U osobou s migrénou je riziko vzniku chronických denních bolestí hlavy ještě vyšší!

DOPORUČENÍ

Na závěr je důležité zdůraznit, že konzumace kofeinu je zřídkakdy jedinou příčinou častých bolestí hlavy, včetně migrény, nicméně se jedná o jeden ze spouštěčů, který můžeme nějak ovlivnit.


Zdroj: American Migraine Foundation, Migraine Again

Další články o migréně