Jak pomoci partnerovi porozumět migréně

08.02.2023

Migréna není onemocněním, které postihuje pouze nemocného, ale ovlivňuje i jeho nejbližší okolí. Může mít velký dopad na vztahy s druhými, především pak s partnery a dětmi. Cítíte se frustrovaní, protože partner/partnerka nerozumí vaší migréně? Přejete si, aby věděli, jak vám pomoci? Níže vás seznámíme s několika tipy, které mohou vašim blízkým pomoci porozumět. 

1. Sdělte svému partnerovi, co konkrétně potřebujete (aby nemusel hádat)

Váš partner pozná, když se necítíte dobře, ale často neví, jak vás podpořit. Řekněte mu, co vaši migrénu zhoršuje, nebo naopak, co vám pomáhá.

2. Buďte co nejvíce objektivní, pozitivní a upřímní

Pokud při záchvatu migrény hovoříte se svým partnerem, snažte se být co nejvíce objektivní. Neurážejte se kvůli jeho pocitům, neříkejte určité věci jenom proto, že máte bolesti a necítíte se dobře. Je těžké fungovat, když se necítíte dobře a jste zranitelní. Zároveň je naprosto v pořádku tyto pocity vyjádřit. Pokud budete se svým partnerem hovořit otevřeně, umožníte mu vidět a pochopit vaše pocity, o kterých možná ani nevěděl.

3. Naučte se říkat ne, pokud je to pro vaše zdraví vhodné

Přetížení nebo přílišná únava mohou vyvolat záchvat migrény. Je nutné přijmout limity a omezení, týkající se různých aktivit, a vysvětlit vše také partnerovi. Zkuste se naučit sdělovat věty typu: "Necítím se dobře.", "Mám záchvat migrény." nebo "Potřebuji si dnes odpočinout a načerpat sílu.", abyste pomohli ostatním pochopit vaši potřebu starat se o své zdraví.

4. Vyhněte se vzájemnému obviňování

Migréna neovlivňuje pouze váš život, ale také život vašeho partnera. Povzbuzujte ho, aby vám řekl, co si o vašich stavech myslí a jak ho to ovlivňuje. Diskutujte o způsobech, jak můžete věci zlepšit, aniž byste na sebe navzájem svalovali vinu. 

5. Naučte se přijímat i malé změny, které vám pomohou dosáhnout lepšího zdraví

Ať jsou vaše spouštěče atak migrény jakékoliv, vždy můžete svému partnerovi říct, co může dělat jinak, jaké nezbytné změny ve vašem okolí je třeba provést, abyste se vyhnuli spouštěčům a snížili frekvenci záchvatů.

6. Je v pořádku požádat o pomoc, ale nezapomeňte také poděkovat

Pokud máte záchvat migrény, nebojte se partnera požádat o pomoc např. s domácími pracemi, přípravou jídla nebo s jakoukoliv jinou činností, kterou je třeba udělat. Neznamená to, že jste slabí, právě naopak. Vyžaduje to velkou odvahu a zralost, si o pomoc říct a přijmout ji. Zároveň ale také nezapomeňte svému partnerovi poděkovat, pokud vás v nějaké činnosti zastane.

7. Přistupujte k migréně jako tým

Přijmout migrénu jako součást vašeho vztahu dá práci. Naučte se, jak s partnerem čelit výzvám a obejít překážky, které vám migréna klade do cesty. Můžete tak dosáhnout pocitu svobody, který je pravým opakem bezmoci a uzavření se v obtížné situaci, kterou vám migréna obvykle přinášela. Nedovolte, aby se migréna stala jablkem vašich svárů. Přijměte ji za součást vašich životů. K migréně s partnerem přistupujte jako tým a jděte do boje společně.

8. Oceňujte maličkosti

Životní styl člověka s migrénou je do jisté míry diktován právě tímto onemocněním, proto je dobré si v životě vážit i maličkostí. Pokud například nemůžete jít s partnerem na plánovanou večeři nebo do kina, tak ve chvíli, kdy se vám udělá lépe, objednejte si jídlo domů nebo si udělejte domácí kino.

Žít s migrénou spokojený partnerský život vyžaduje úsilí obou zúčastněných stran. Místo protivníků však můžete být spoluhráči. Týmová práce váš vztah posílí a připomene vám, že na migrénu nejste sami. Stejně jako migréna, tak i partnerský vztah je cesta. Ty nejlepší a zároveň nejtěžší cesty se bojují a zažívají společně.


Zdroje: Migraine Again, Teva Canada

Další články o migréně