Jak mluvit o migréně se svými blízkými

01.02.2024

Mluvit o migréně nemusí být vždy jednoduché. Pokud se k tomu ale odhodláte, pravděpodobně se vám alespoň v přítomnosti těch nejbližších značně uleví. Nabízíme vám několik tipů, jak na to. 

Pochopit bolest a obtíže, které migréna přináší, je pro ty, kdo ji nezažili, velmi obtížné. Těžko si představíme chuť grapefruitu, pokud jsme ho nikdy neochutnali. Můžeme odhadnout, že se bude podobat pomeranči, ale jen stěží bychom předvídali sílu jeho nahořklé šťávy. S migrénou je to podobné, protože většina zdravých lidí se setkává pouze s běžnou bolestí hlavy.

Mnohdy tak lidem s migrénou jejich okolí v obtížné situaci nejen nepomůže, ale leckdy si na ně i ukazují prstem, jako kdyby snad projevy migrény předstírali nebo přeháněli. Hůře se jim chápe, jak moc odlišná migréna je, když ji sami nezažili. Ještě obtížnější může být svému okolí migrenózní stavy vysvětlit, a často tak lidé s migrénou o své nemoci raději vůbec nemluví.

Kdo by však rád zlehčování a znevažování migrény zvrátil, může k tomu sám přispět tím, že bude s druhými své obtíže sdílet. To pomůže nejen jemu samotnému, ale obecně i ostatním lidem s migrénou a vlastně i všem kolem nich. Migréna se totiž týká i rodinných příslušníků osob s migrénou: a čím lépe jí budou rozumět, tím snáze se s ní vyrovnají.

Šest tipů, jak sdílet život s migrénou

Těchto jednoduchých šest tipů pomůže lidem s migrénou lépe se na konverzaci o své nemoci připravit. Lidem, kteří nemocného ve svém okolí mají, potom pomůže lépe pochopit, co se při migréně může člověku honit hlavou.

1. Za migrénu se nestyďte

Ačkoliv se může zdát, že není potřeba o migréně se svým okolím mluvit a stačí ji pouze o samotě přečkat, opak je pravdou. Nezapomínejte, že se jedná o závažné neurologické onemocnění. Sdílením ulevíte nejen stresu, který může být spouštěčem záchvatů, ale také napětí vyvolanému tím, že se svým okolím o migréně dostatečně nemluvíte. Nestyďte se za svůj zdravotní stav, a to ani před dětmi. Je v pořádku, že i rodiče potřebují občas pomoci. Vysvětlete jim, co prožíváte a jak vám mohou být nápomocné. Mohou se tak i něčemu užitečnému naučit: empatii a shovívavost k druhým. Pochopení okolí přinese během záchvatu úlevu i vám. Budete vědět, že již nemusíte nic vysvětlovat.

2. Vysvětlete, co prožíváte, a jak migrénu řešíte

Ne každý si dokáže představit, co přesně migréna obnáší, a že nejde o pouhou bolest hlavy. Sepište si projevy své migrény a detailně je vysvětlete svým blízkým. Zdůrazněte především, jak se váš záchvat liší od běžné bolesti hlavy, kterou pravděpodobně sami mohli zažít. Můžete přirovnat záchvat k něčemu, co vaši blízcí zaručeně znají, například k balónu, který za chvíli praskne nebo k bušení kladiv uvnitř hlavy. Nezapomeňte zmínit, jak se s onemocněním vypořádáváte, jaké volíte způsoby léčby a jaké léky na zmírnění bolesti užíváte. Mluvte ale i o tom, jak oni mohou pomoci vám. Pokud si nejste jistí, jak o migréně mluvit, možná vám i vašim blízkým pomůže, když si přečtete příběhy ostatních lidí s migrénou.

3. Buďte konkrétní

Nenechte své blízké tvořit si domněnky a hádat, jak vám mohou pomoci například s domácími pracemi. Dejte jim konkrétní rady, jak vám při záchvatu a ve snaze mu předejít, mohou pomoci. Specificky také zdůrazněte, které spouštěče vám záchvaty nejčastěji způsobují, a čeho by se tudíž měli vaši blízcí snažit vyvarovat.


4. Netrestejte se

Starosti, obavy a úzkostné pocity způsobené záchvaty, které dokáží překazit dlouho připravované plány, mohou u pacientů s migrénou vyvolat až depresivní stavy. Proto je velmi důležité si uvědomit a ostatním vysvětlit, že to nejste vy, kdo si vybral někde nebýt, ale že to za vás rozhodla migréna. Když zkrátka nemůžete být přítomni, netrestejte se. Zdůrazněte svým blízkým, že bohužel občas kvůli migréně nemůžete být tam, kde byste být chtěli. A pokud je toho už na vás příliš, nebojte se své blízké požádat o pomoc nebo využijte možnosti psychoterapie.

5. Jde to i bez stresu

Neobávejte se hovoru o migréně s vašimi blízkými - už proto, že v tom nejste sami. Jste to vy, kdo zná svůj stav nejlépe a může ho ostatním přiblížit. Sdílením příznaků a pocitů týkajících se migrény s blízkým okolím můžete navíc snížit stres, který je častým spouštěčem záchvatů. Může vás až překvapit, jak chápavě a vstřícně tuto informaci vaše okolí přijme a bude se vám snažit v kritických situacích pomoci. Stejným způsobem může zafungovat, rozhodnete-li si o migréně promluvit i se svým nadřízeným v práci. Pochopí, jak výborného zaměstnance ve vás zřejmě má, neboť i přes závažné neurologické onemocnění zvládáte svou pracovní náplň. Tím, čím vám pak může pomoci, je větší flexibilita a pochopení v momentě, kdy je budete potřebovat.

6. Mluvte o migréně v jednotném čísle

Zmiňované podceňování vaší migrény můžete zmírnit také změnou toho, jak se svými blízkými o migréně mluvíte: odstraňte množné číslo, když o ní hovoříte. Je to přeci jen stále přítomné neurologické onemocnění a ne něco, co existuje pouze během záchvatů! Používáním jednotného čísla pomůžete ukázat, že migréna je vážné onemocnění, ne jen podráždění, nepříjemnost nebo izolované pobolívání hlavy.

Pak se také snažte hovořit o sobě a o dalších osobách s migrénou právě takto, tedy jako o osobách s migrénou a nikoliv jako o "migrenicích". Proč? Člověk přeci není samotná nemoc, případně jakási "kolonka". Člověk s migrénou je jedinečnou bytostí a nedefinuje jej primárně jeho nemoc, ale právě to, že je člověkem. V čem může být tento zdánlivě drobný rozdíl dobrý? V momentě, kdy člověka nedefinuje převážně jeho nemoc, má přeci daleko větší prostor pro to, se s ní vyrovnat a zvládat ji. Stanovisko Veřejného ochránce práv k této problematice najdete zde.

"Nemám migrénu, ale vím, jaké to je, s ní žít."

Probrat své obtíže alespoň s těmi nejbližšími může být v životě s migrénou klíčové. Nebojte se tak o svém onemocnění mluvit a říct si o pomoc i v těch nejběžnějších situacích jako jsou například domácí práce. Pro vaše okolí je důležité, aby o vašem stavu vědělo, a mohlo se mu tak co nejlépe přizpůsobit.

Mluvit o migréně nemusí být vždy jednoduché. Pokud se k tomu ale odhodláte, pravděpodobně se vám alespoň v přítomnosti těch nejbližších značně uleví. Pokud byste se chtěli poradit s ostatními lidmi s migrénou, jak na to šli oni, zkuste to on-line nebo osobně zde.

Tip: Jak nápomocný může váš blízký člověk být, pokud migréně porozumí, si přečtěte v příběhu Vítka, manžela Michaely, která migrénou trpí již od svých jedenácti let.


Zdroje: www.omigrene.cz, Migréna-help

Další články o migréně