Cukr a migréna: proč mohou vaše chutě bolet

23.01.2023

Není velkým tajemství, že před záchvatem, ale také po jeho nejhorší části, touží lidé s migrénou po cukru a sacharidech. Však to znáte, tu trochu bramborové kaše, tu rýže, rohlíku, těstovin (jednoduše jakéhokoliv druhu nevýrazného sacharidu) a samozřejmě také čokolády nebo jiné sladkosti.

Nejde pouze o to, že nevýrazné sacharidy jsou šetrné k vašemu rozbouřenému žaludku, ale touha po sacharidech a sladkostech, a to zejména pro útěchu, když máte bolesti, je lidská. Je zabudovaná do našich chuťových pohárků. Sladká jídla způsobují, že náš mozek začne uvolňovat dopamin, tedy látku, která u člověka navozuje pocit potěšení. A úplně prvním potěšením, se kterým se člověk v životě setká, je mateřské mléko. Co ale mají cukr a záchvaty migrény společného? Docela dost. 

Když naše chuť na sladké udeří mimo záchvat migrény, může se jednat o varovný signál, že je na cestě. Často se také objevuje přesvědčení, že to, co jsme snědli, záchvat vyvolalo, ale nemusí tomu tak být vždy. Studie prokázaly, že někdy to, co si myslíme, že je spouštěčem, ve skutečnosti souvisí s varovnou, tedy prodromální fází záchvatu migrény. Mnoho lidí dostane chuť na čokoládu, trochu si dopřeje a pak dostane záchvat. Je přirozené předpokládat, že ataku spustila čokoláda, ale je pravděpodobnější, že se jednalo o varovný signál

Touha po cukru a sacharidech se může objevit i poté, co migrenózní bolesti ustanou, tedy v rámci tzv. postdromů. U některých osob může dokonce dojít k dalšímu záchvatu. Jen si představte, že se čtyři dny potýkáte s migrénou, později se konečně dostanete přes všechnu bolest, frustraci a smutek a začnete se zase cítit normálně. Dopřejete si tedy lahodnou sušenku s čokoládou, abyste zahnali smutek, který jste prožívali, a dodali jste mozku to, po čem touží. A najednou bum, cítíte, jak se o vás pokouší další záchvat. Pokud k tomu dojde zhruba do 4 hodin po snězení sladké pochoutky, může se jednat o tzv. reaktivní hypoglykémii

Reaktivní hypoglykémie, známá také jako postpradiální hypoglykémie, označuje nízkou hladinu cukru v krvi, ke které dochází po jídle (obvykle do 4 hodin). I když by se zdálo logické, že důsledkem přijmu vysokého množství cukru je jeho zvýšená hladina v krvi (tedy hyperglykémie), u některých osob může naopak docházet k reaktivní hypoglykémii a důvod je prostý. Náhlé zvýšení hladiny glukózy v krvi spustí nadprodukci inzulinu, který způsobuje, že hladina glukózy v krvi klesá příliš rychle. Tělesné projevy při nedostatku glukózy v krvi jsou následující:

  • bolest hlavy
  • slabost
  • zmatenost
  • točení hlavy
  • nevolnost
  • zvýšené pocení

Pokud máte cukrovku, a projeví se u vás výše zmíněné symptomy, nejspíše bude třeba upravit dávkování inzulínu, případně dalších léků, které regulují hladinu cukru v krvi.

I přesto, že reaktivní hypoglykémie obvykle nevyžaduje lékařskou péči, měli byste zvážit návštěvu lékaře za účelem vyloučení jakékoli jiné příčiny obtíží. Pro většinu osob s reaktivní hypoglykémií není příčina jasná. Předpokládá se, že to může mít něco společného s typem stravy a její rychlostí pohybu skrze trávicí systém. 

Nyní je jasné, že jednoduché sacharidy a cukr, po kterých častou toužíme při záchvatech migrény, mohou způsobit prudký nárůst a následný pokles hladiny cukru v krvi. Jedná se o jeden z nejméně pochopených spouštěčů. Bez ohledu na to, zda je konzumace cukru spouštěčem nebo varovným signálem blížícího se záchvatu, odborníci se shodují, že je nejlepší udržovat hladinu cukru v krvi stále stabilní. Kolísající hladina může mít za následek bolest hlavy, ne-li záchvat migrény. Pokud vás zajímá, jak migrénu ovlivňuje hlad, žízeň, půst nebo nadváha, mrkněte na tento článek

4 tipy, jak udržet touhu po cukru na uzdě a jíst chytře

Jakým způsobem je možné zkrotit svou závislost na cukru a udržet hladinu cukru stabilnější? Kromě odepření si slazeného nápoje, dezertu nebo jiných sladkostí existuje spousta dalších možností, kde začít. 

1. Jezte malá a "chytrá" jídla

Aby se zabránilo poklesu hladiny cukru v krvi a následnému záchvatu migrény, odborníci doporučují jíst pravidelně - ideálně každé tři hodiny. Naplánujte si pět až šest malých jídel a svačin na den. Soustřeďte se především na potraviny plné bílkovin, které člověka zasytí na delší dobu. Pocit hladu vás může donutit sáhnout po nezdravém jídle, které bývá obvykle plné cukru. A přesně to nechceme. 

2. Kombinujte sacharidy s tuky a bílkovinami

Zpočátku může být velmi obtížné snížit či vynechat cukr, ale vaše chutě se časem upraví. Před jídlem se ujistěte, že sacharidy nepředstavují více než ¼ pokrmu, který budete jíst. Přidejte více omáčky než těstovin, více zeleniny než masa nebo brambor. Zavedení těchto malých změn vede nejenom ke zdravějšímu stravování, ale také vám pomůže vyhnout se cukrové "kocovině" a bolestem hlavy, které s tím mohou souviset.

Je důležité kombinovat sacharidy s tuky a bílkovinami, kterým trvá opuštění žaludku déle než samotným sacharidům. To vám pomůže cítit se déle zasycení a výkyvy hladiny cukru v krvi nebudou tak velké. 

3. Vyhněte se skrytým cukrům

V dnešní době již není takový problém si přečíst složení určitého výrobku. Všechny potravinářské společnosti mají povinnost uvádět na výrobku množství obsaženého cukru (jak přirozeně se vyskytujícího, tak toho přidaného, uváděného jako "sacharidy - z toho cukry"). Vyhněte se především potravinám obsahujícím sacharózu, glukózu a kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy. Tyto cukrové bomby se často skrývají např. v omáčce na špagety, barbecue omáčce, v oříškovém másle, jogurtech a dalších produktech. Odhalit skryté cukry ve zpracovaných potravinách nebylo nikdy jednodušší. Mějte na paměti, že cokoliv končící na -óza je cukr: dextróza, sacharóza, fruktóza, glukóza, laktóza, maltóza...

Přidané cukry by dle doporučení odborníků neměly tvořit více než 10 % přijatých kalorií za den. Pro vaše zdraví je samozřejmě ještě lepší, pokud příjem přidaných cukrů snížíte pod doporučené maximum. 

Opatrní buďte také při výběru produktů s umělými sladidly. Někteří lidé je uvádějí jako spouštěče záchvatů migrény, důkazy pro toto tvrzení však neexistují. Naopak, výrobky slazené stévií pro vás mohou být dobrou alternativou. Zatím se neprokázalo, že by toto přírodní sladidlo záchvaty spouštělo. 

4. Snídejte lépe

Vynechání snídaně, případně vypití něčeho sladkého hned po ránu, může vést k rannímu poklesu hladiny cukru v krvi. Pokud si ale připravíte vhodnou snídani, můžete výraznému kolísání hladiny cukru a hrozbě ataky předejít.

  • Přidejte si do snídaně bílkoviny a tuky - namažte si chleba oříškovým máslem, obložte si celozrnný toast avokádem. Stejně tak vejce na jakýkoliv způsob jsou po ránu skvělým zdrojem bílkovin.
  • Vybírejte si cereálie s vysokým obsahem vlákniny a bílkovin a nízkým obsahem cukru - přes noc namočené ovesné vložky v kombinaci s čerstvým ovocem a ořechy jsou skvělou a chutnou variantou pro vaši snídani.

Pár slov na závěr

Pokud ovládnete svoje chutě na sladké, možná budete méně rozmrzelí, budete mít více energie a pravděpodobně také shodíte pár kilo. Nejlepší ze všeho ale je, že můžete mít méně atak migrény.

Cukrům se ale samozřejmě nelze vyhnout naprosto, jsou všude. Na druhu stranu, na talíři mají své místo, pokud vám ho nezaberou celý. Klíčem k úspěchu je jíst pokrmy s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin.

Ať už migrénou trpíte, či nikoliv, příliš cukru není dobré pro nikoho. Není však nutné vylučovat kompletně všechna sladká jídla. Koneckonců, pokud strávíte velkou část života v bolestech, máte nárok na dávku potěšení prostřednictvím sladkostí a jiných uklidňujících pokrmů. 


Zdroj: Migraine Again

Další články o migréně