Co byste měli vědět o vestibulární migréně?

20.01.2020

Vestibulární migréna je typ migrény typický kombinací migrenózních příznaků a závratí. Lidé, kteří trpí vestibulární migrénou, tedy během záchvatů pociťují tzv. vestibulární příznaky. Závratě mají střední nebo silnou intenzitu a trvají 5 minut až 72 hodin. Minimálně polovina tohoto času je spojena s typickými příznaky migrény, takže je samotný záchvat pro člověka ještě náročnější. 

Jak funguje vestibulární systém

Vestibulární systém je smyslový orgán, kde se zpracovávají vstupy z vnitřního ucha směrem do mozku, a který je zodpovědný za vnímání rovnováhy. Ve vnitřním uchu je několik kanálků, které jsou lemovány chloupky a naplněny tekutinou. Chloupky na sebe vážou malé krystalky vápníku. Při pohybu hlavy a těla se tato tekutina pohybuje přes chloupky a ty přenáší do mozku signál o tom, v jaké poloze se hlava a tělo právě nachází.

Jak se projevují poruchy vestibulárního systému?

Typickým příznakem poruchy vestibulárního systému jsou závratě a vertigo. Vertigo je závrať rotačního charakteru a může k němu dojít buď:

  • Spontánně, kdy sedíte a najednou začnete mít pocity točení.
  • Změnou polohy při pohybu hlavou, otočení těla nebo při posazení se v posteli po probuzení.
  • Vizuální stimulací, když se soustředíte na sledování konkrétní věci.

Pozor: Problémy nemusí způsobovat pouze vertigo, ale hlubší příčiny poruch vestibulárního systému, které způsobují i samotné vertigo. U lidí trpících migrénou se častěji projevuje Menierova choroba nebo Menierův syndrom. Obě nemoci ovlivňují vestibulární systém a každá diagnóza vyžaduje odlišnou metodu léčby. Proto je velmi důležité, aby diagnostiku provedl lékař. Menierova choroba se projevuje akutními záchvaty závratí se silným točením hlavy, který zpravidla doprovází pocit tlaku v uchu, zhoršení sluchu a zvukové vjemy jako zvonění.

Příznaky vestibulární migrény

Jedná se o příznaky typické pro migrénu, kterou doprovázejí závratě. Závratě se můžou vyskytovat nejen během migrenózního záchvatu, ale také nezávisle na sobě a obvykle je doprovází nevolnost. Existují dva druhy závratí:

  • Vnitřní - máte pocit, že se tělo pohybuje.
  • Vnější - máte pocit, že se pohybuje prostředí kolem vás.

Co způsobuje vestibulární migrénu?

Předpokládá se, že mechanismy, které způsobují bolest, nevolnost a senzorickou citlivost během migrenózního záchvatu, mohou ovlivnit také vestibulární systém. Může se jednat o periferní vestibulární systém (vnitřní ucho) nebo místo v mozku, které zpracovává vstup z periferního vestibulárního systému.

Jak dlouho může záchvat vestibulární migrény trvat?

Vestibulární migréna trvá obvykle od 4 do 72 hodin. Závratě, které se vyskytují nezávisle na záchvatu migrény, můžou trvat mnohem kratší dobu. Nejčastěji trvají 5 minut.



Jak léčit vestibulární migrénu?

Jedná se o migrénu, kterou doprovází závratě, proto jsou léčebné metody a techniky stejné jako při záchvatu klasické migrény. V profylaktické léčbě byla popsána účinnost prakticky všech standardních profylaktických postupů, včetně betablokátorů, antiepileptik a podobně, ale i léčiva ovlivňující receptor CGRP, tedy tzv. biologická léčba. Při léčbě pacientů s vestibulární migrénou pomáhají také specifické přístupy:

  • V léčbě akutního záchvatu vestibulární migrény lze použít antivertiginóza (léčiva určené k potlačení závrati).
  • Vestibulární obtíže znamenají pro většinu osob značně stresující situaci. Vhodným přístupem může tedy být i správně vedená psychoterapie, která může omezit chronizaci potíží.

Jak žít s vestibulární migrénou?

Pro pacienty s touto diagnózou je zásadní vědět, co mohou vestibulární příznaky způsobovat. I když jsou přechodné a často rychle slábnou, mohou vyvolat pocity strachu. Specialisté na bolesti hlavy často od osob, které trpí silnými závratěmi, slyší, že mají pocit, jako by měli brzy zemřít. Je důležité pracovat právě na eliminaci strachu například formou psychoterapie a aktivně spolupracovat s lékaři při hledání účinné terapie.


Zdroj: Migraine Again, Neurologie pro praxi: Současné možnosti léčby závratí, doc. MUDr. Jaroslav Jeřábek, CSc.

Další články o migréně