Akutní léčba migrény
Akutní léky se užívají k zastavení nebo zkrácení trvání nastupujícího migrenózního záchvatu. Užívají se ihned po začátku záchvatu, nikoliv předem, a měly by mít rychlý nástup účinku. O volbě vhodného léku je třeba se vždy poradit s vaším lékařem.
BĚŽNĚ DOSTUPNÉ LÉKY PROTI BOLESTI
Analgetika a nesteroidní antiflogistika se využívají v akutní léčbě migrény u osob, jejichž četnost záchvatů je nízká, a jejich běžné denní fungování není zásadně omezeno. Tyto léky jsou volně k dostání v lékárně, ale pozor: jejich časté a nadměrné užívání může vést k dalším bolestem hlavy.
Zdroj: Farmacie pro praxi
Kombinovaná analgetika, zejména s obsahem kodeinu, se pro riziko vzniku závislosti a chronické denní bolesti hlavy nepreferují. Ze stejného důvodu se již nedoporučuje užívat ani ergotaminové čípky (v současné chvíli nejsou dostupné na volném trhu, ale lze je individuálně připravit v lékárně). Stejně tak se k léčbě migrény nedoporučuje užívat opioidy.
LÉKY PRO NEVOLNOSTI A ZVRACENÍ
Osobám potýkajících se během záchvatu migrény s nevolností a zvracením, mohou být doporučena k užívání tzv. antiemetika. Tyto přípravky mohou (kromě jiného) také pomoci urychlit vstřebání léku proti bolesti. Antiemetika by měla být užívána před nebo současně s léky na bolest, které jsou užívány při nastupujícím záchvatu migrény.
ANTIMIGRENIKA
Pokud jsou záchvaty migrény časté nebo intenzivní a běžná analgetika již nezabírají, bývá lékaři volena léčba cílenými akutními antimigreniky, tzv. triptany. Ty slouží ke zmírnění středně těžkých až těžkých migrenózních stavů, které mají výrazný vliv na kvalitu života pacienta, a dokáží člověka částečně nebo zcela vyřadit z běžného denního fungování. Při včasném užití mohou triptany ztlumit závažnost průběhu záchvatu a snížit jeho délku. Triptany nejsou volně dostupné a musí je předepsat lékař.
Při výběru akutní léčby je stěžejní najít individuálně vhodné řešení pro každého člověka. Ne každý lék působí stejně a na všechny pociťované projevy migrény. Některým pacientům zaberou všechny léky ze skupiny triptanů, někteří musejí s pomocí lékaře najít ten svůj, který jim vyhovuje. Kromě perorálního (ústního) podání existují triptany ve formě nosního spreje, případně injekce.
Zdroj: Farmacie pro praxi
Při akutní léčbě je zásadní užít triptan hned v počáteční fázi ataky a v dávce stanovené lékařem. Zvláště u osob, které užívají velké množství léků, je však toto pravidlo často problematické. Existují lidé, kteří s užitím léků vyčkávají, snaží se o minimalizaci projevů záchvatu jinými způsoby (viz níže), případně lék užijí až v momentě, kdy je jasné, že bolest jiným způsobem neutlumí. Jiným pacientům lék při pozdějším užití již nezabere.
Během 24 hodin je povoleno užít dvě tablety jakéhokoliv triptanu (při zachování minimálně dvouhodinového odstupu mezi jednotlivými dávkami). U osob s vyšší frekvencí záchvatů se nedoporučuje užívání triptanů více než 10 dní za měsíc, neboť hrozí vznik lékově navozené bolesti hlavy.
Pozor: U osob s migrénou s aurou se triptany užívají až po odeznění příznaků aury!
GEPANTY
Novinkou v léčbě migrény jsou tzv. gepanty, které fungují na stejném principu jako monoklonální protilátky (tedy blokování receptoru CGRP) užívané v rámci tzv. biologické léčby. Jsou vhodné k léčbě migrény s aurou i bez a kromě akutního použití je lze užívat i k prevenci záchvatů. Lék se podává perorálně, konkrétně na nebo pod jazyk a nechá se volně rozpustit. Oproti triptanům by měly mít gepanty nižší výskyt vedlejších účinků a také nižší riziko vzniku bolesti hlavy z nadměrného užívání.
Pokud si pacient léčbu gepanty pro akutní užití hradí sám, není limitován indikačními omezeními. Pokud pacient splní podmínky úhrady, které zahrnují mimo jiné nedostatečnou účinnost předchozí léčbou alespoň dvěma triptany, nebo pokud byla léčba triptany kontraindikovaná, nebo ji pacient netoleroval, pak může být v akutní léčbě migrény pacientovi lék od 1. 10. 2024 plně hrazen ze zdravotního pojištění.
PODPŮRNÁ LÉČBA MIGRÉNY
Za podpůrnou akutní léčbu lze považovat klidový režim, především pobyt v tichu a tmě. V případě přicházející ataky by měl člověk co nejrychleji vyhledat takové místo, kde se mu záchvat podaří co nejlépe zvládnout. Doporučuje se také mít léky vždy po ruce, protože jejich včasné užití je pro zvládnutí záchvatu klíčové. Pro zvládnutí záchvatu lze využít také různé nelékařské pomůcky jako například brýle, které tlumí ostrost světla, či špunty do uší, které minimalizují zvukové vjemy.
V případě selhání akutní léčby migrény se přechází k léčbě preventivní.
Zdroj: omigrene.cz, Farmacie pro praxi, Migraine Again, European Medicines Agency, Státní ústav pro kontrolu léčiv