40 symptomů migrény, které byste měli znát

11.07.2023

Jak jsme psali už dříve, migréna je mnohem víc než jen bolest hlavy. Až se dozvíte, jakými všemi způsoby může migréna ovlivňovat vaše tělo, možná budete překvapeni. V následujícím článku vás seznámíme se 40 symptomy migrény, které byste určitě měli znát.

Migréna může ovlivnit funkčnost mnoha tělesných systémů, a to od hlavy až k patě, od zraku a paměti, přes trávicí trakt až po studené nohy. Migréna (a to především ta s aurou) ovlivňuje také naše smysly, hlavně pak sluch, zrak, čich a hmat. Migréna také může působit na určité mozkové systémy a dovednosti, které náš mozek ovládá, konkrétně pak na rovnováhu, tělesnou teplotu, myšlení, paměť, vnímání a řeč.

Rovnováha

Vědci odhadují, že 30 až 50 % lidí trpí při záchvatech migrény závratěmi. Někteří lidé, kteří zažívají opakující se epizody závratí a nerovnováhy během záchvatu migrény, mohou být diagnostikováni s vestibulární migrénou.

Tělesná teplota

V důsledku poruchy autonomního nervového systému můžeme pociťovat návaly horka/zimy, zimnici v rukou, nohou nebo v nose.

Myšlení

Během kterékoliv fáze záchvatu může dojít k záměně viděných objektů, špatnému porozumění směrům, potížím s nalezením vhodných slov nebo k poruše schopnosti snadno zpracovat informace. Vypracování úkolů zaměřených na myšlení může trvat delší dobu, než je obvyklé. 

Paměť

Tzv. mozková mlha se objevuje jak před, tak i během a po záchvatu. Jedná se o běžnou a častou věc, která je pro mnoho osob daleko více znepokojující než samotná bolest. Vzhledem k mozkové mlze a zmatku, které migréna přináší, se můžete obávat dlouhodobých účinků na vaši mysl. Dobrou zprávou je, že lidé potýkající se s migrénou, nejsou vystaveni zvýšenému riziku poklesu kognitivních funkcí. Studie z roku 2007 publikovaná v časopise Neurology ukázala, že lidé s migrénou si ve skutečnosti vedli v kognitivních testech lépe než lidé bez migrény.

Vnímání

Poruchy vnímání se projevují jako depersonalizace (pocit, že jste odděleni od svého těla, pocitů, emocí a chování) a jako tzv. Syndrom Alenky v říši divů, který mění způsob, jakým vnímáme velikost a vzdálenost objektů. 

Řeč

Lidé s migrénou často mívají poruchu řeči, a to nejčastěji na úrovni zpomalení mluvy. Vzácněji se lze setkat s vyprávěním nesmyslů, blábolů.  

Nálada

Se všemi těmito bizarními věcmi, které se mohou dít v naší mysli, je nasnadě očekávat, že migréna ovlivní i naši náladu. Změny nálady jsou ale někdy ve skutečnosti symptomem života s migrénou, nikoliv vedlejším produktem. 

Úzkost

Klasická otázka: Bylo dřív vejce, nebo slepice? Spustila migrénu úzkost, nebo úzkost migrénu? Podle Americké asociace pro úzkost a depresi může migréna předcházet nástupu generalizované úzkostné poruchy (GUP). GUP se vyznačuje nadměrnými, trvalými a nerealistickými starostmi o každodenní věci jako je rodina, práce, peníze nebo zdraví. Kolem všeho se vytváří obavy a strach, někdy to může vést až k vytváření si katastrofických scénářů. 

Deprese

V důsledku kolísání hladiny dopaminu během záchvatu migrény může u člověka dojít k depresivním propadům. Deprese může postihnout až 40 % osob potýkajících se s migrénou! Migréna a deprese mohou koexistovat jak v důsledku příčiny a následku, nebo čisté náhody. Odkaz je jasný, ale důvod odkazu nikoliv.

Děti a migréna

Vědci se domnívají, že břišní kolika, nadměrný pláč a bolest můžou být až u 20 % dětí projevem migrény.

Únava

Únava v průběhu života s migrénou je téměř vždy přítomná. U dětí jsou únava a změny nálady nejčastějšími varovnými příznaky blížícího se záchvatu. Rodiče by si měli dávat pozor na neočekávanou únavu svých ratolestí, a to zejména po kvalitním spánku. Nevysvětlitelné vyčerpání versus každodenní únava může být také známkou migrény u dospělých.

Podrážděnost

Cítíte se podrážděně? Nic nového. Podrážděnost se často objevuje před záchvatem migrény v důsledku zvyšující se citlivosti na smyslové podněty. Tímto způsobem nám mozek říká, že je čas zpomalit a stáhnout se na temné a tiché místo.

Trávicí systém

Migréna může ovlivnit také náš zažívací systém. Během všech fází záchvatu migrény se trávicí systém výrazně zpomalí. Zpožděné vyprazdňování žaludku vede k řadě nepříjemných příznaků jako je nevolnost a zvracení.

Chutě

Kromě problémů s trávicím systémem se mohou objevit také různé chutě a touhy, například po sladkém. Často se některé sladkosti/potraviny označují jako spouštěče záchvatu, nicméně se spíše než o spouštěč, jedná již o prvotní fázi záchvatu.

Svalová slabost

Pozor na vzácnou formu migrény, tzv. hemiplegickou migrénu, která se projevuje svalovou slabostí a dočasným ochrnutím jedné strany těla. Celkový stav se může jevit jako mrtvice, ale většinou do několika hodin odezní.

Nyní, když znáte všechny způsoby, jak mohou záchvaty migrény ovlivnit vaše tělo, se podívejte na definitivní seznam 40 příznaků migrény. Možná budete překvapeni, když zjistíte, že některé příznaky, které jste zažili, jsou spojeny s migrénou. Důležité je také říct, že mnoho lidí zažívá tzv. "tichou migrénu" nebo například migrénu bez bolesti hlavy. 

  1. Syndrom Alenky v říši divů
  2. Úzkost
  3. Deprese
  4. Depersonalizace
  5. Zmatek
  6. Podrážděnost
  7. Potíže se soustředěním
  8. Výpadky paměti
  9. Mozková mlha
  10. Blábolení, problém s nalezením slov
  11. Problém s rovnováhou a závratě
  12. Studené končetiny
  13. Návaly horka a zimnice
  14. Nevolnost
  15. Zvracení
  16. Břišní kolika (u dětí)
  17. Průjem
  18. Zácpa
  19. Časté močení
  20. Bolest břicha
  21. Bolest ucha
  22. Bolest čelisti
  23. Bolest hlavy
  24. Bolest a ztuhlost krku
  25. Bolesti dutin a tlak v oblasti dutin
  26. Ucpaný nos nebo rýma
  27. Extrémní touha po jídle
  28. Extrémní citlivost na pohyb
  29. Únava
  30. Svalová únava a slabost
  31. Dočasná paralýza
  32. Brnění, mravenčení nebo necitlivost končetin
  33. Poruchy vidění
  34. Čichové halucinace
  35. Zvonění v uších
  36. Citlivost na světlo
  37. Citlivost na pachy
  38. Citlivost na dotek
  39. Citlivost na zvuk
  40. Zívání, když nejste unavení


Zdroj: Migraine Again

Další články o migréně